2016 Rokiem Wolontariatu
Aktualnie online
· Gości online: 5

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 2
· Najnowszy użytkownik: leszekchr
Edukacja Globalna
Szkoła Promująca Zdrowie
Szkoła Promująca Zdrowie
SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE

W piątek 26 września 2014r. , delegacja z naszej szkoły (pani dyrektor, koordynatorzy projektu ,, Szkoła Promująca Zdrowie'' oraz 2 uczennice) uczestniczyła w XII Festiwalu Zdrowia im. Zbigniewa Kociuby w Busku-Zdroju, w Sanatorium Marconi.

Podczas uroczystości otrzymaliśmy oficjalne potwierdzenie przyjęcia do Sieci Szkół Promujących Zdrowie.

Standardy szkoły promującej zdrowie
Szkoła promująca zdrowie dąży do osiągania celów i realizuje zadania określone w podstawach programowych kształcenia ogólnego i innych obowiązujących aktach prawnych i ponadto:

1. Koncepcja pracy szkoły, jej struktura i organizacja sprzyjają uczestnictwu społeczności szkolnej w realizacji działań w zakresie promocji zdrowia oraz skuteczności i długofalowości tych działań.

2. Klimat społeczny szkoły sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz rodziców uczniów.

3. Szkoła realizuje edukację zdrowotną i program profilaktyki dla uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz dąży do poprawy skuteczności działań w tym zakresie.

Warunki oraz organizacja nauki i pracy sprzyjają zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz współpracy z rodzicami.


ŚNIADANIE - ZDROWO I SMACZNIE...

3 października 2014r. klasa IIa zorganizowała podczas lekcji wychowawczej wspólne klasowe śniadanie – jako jedno z działań w ramach projektu ,,Szkoła Promująca Zdrowie’’. Każdy mógł się przekonać, że można się odżywiać zdrowo, a zarazem bardzo smacznie...

Uczniowie podzielili się na 5 grup. Każda grupa wybrała sobie przewodni kolor, którym miały się wyróżniać potrawy. Niektórzy nawet ubrali się kolorystycznie do swoich posiłków.

Obowiązki zostały rozdzielone sprawiedliwie. Każdy przyniósł jakiś owoc, warzywo, bądź inny produkt. Podczas lekcji wszyscy z entuzjazmem i uśmiechem na twarzy pracowali nad swoimi daniami.

Ponadto każda grupa zaprezentowała wartości odżywcze, a także walory smakowe swoich dań w postaci projektu multimedialnego, plakatu lub opisu słownego.

Na koniec wspólnie spożyliśmy przygotowane przez siebie potrawy. Przyjemnie było razem zjeść śniadanie i nabrać mocy na cały dzień!

Było pyszne!

AKTYWNE FERIE - ZAJĘCIA Z INSTRUKTOREM FITNESS

Od września 2014r. w naszym gimnazjum realizowane są działania prozdrowotne w ramach programu "Szkoła Promująca Zdrowie". Jednym z zadań zaplanowanych na ferie był udział grupy dziewcząt w zajęciach fitness.

Dlaczego akurat zajęcia fitness... bo są związane z ruchem, aktywnością fizyczną, a tym samym ze zdrowy
m trybem życia. Jest to dynamiczny sposób na dobre samopoczucie.

Zajęcia przeprowadziła instruktorka fitness pani Ewa Kwiatkowska z Fit- Sportu działającego w GOK-u w Nowym Korczynie.

Zaczynając swą szlachetną ścieżkę zdrowego trybu życia warto zainteresować się fitnessem. Ta forma aktywności jest bardzo przyjemna i daje niesamowite efekty. Pani Ewa prowadziła zajęcia w rytm odpowiednio dobranej muzyki dyskotekowej. Dziewczęta ćwiczyły, używając różnych akcesoriów: ciężarków, stepu, gumowej taśmy i piłek.

Na pierwszym spotkaniu nie było skomplikowanych układów choreograficznych, ani zawrotnie szybkiego tempa.

Ciężar hantli każda dziewczyna mogła dobrać do swoich możliwości. Spotkanie to było idealnym początkiem przygody ze zdrowym trybem życia.

Uczestniczki zgodnie potwierdziły, że takie zajęcia mogłyby odbywać się częściej.

(zdjęcia nr 1, 4, 5, 6 ze str. 22)

KLASA 1A - O SWOJE ZDROWIE DBA!

Pod takim hasłem dnia 6 lutego 2015r. uczniowie klasy 1a przygotowali zdrowe śniadanie, realizując w ten sposób zadanie w ramach programu „Szkoła Promująca Zdrowie” do którego przystąpiła nasza szkoła.

W klasie wyodrębniono 4 drużyny, z których każda przygotowywała posiłki w kolorze czerwonym, zielonym, żółtym i białym. Na stołach królowały razowe tosty z wędliną i szczypiorkiem, sałatka grecka, sałatka „cezar”, kasza manna z owocami a także jogurt z owocami świeżymi, suszonymi, miodem oraz gofry z owocami. Kolorowe, smaczne, „bomby” witaminowe!

Jak się okazało nie tylko w posiłkach przeważały określone kolory, ale także „kucharze” i dekoracje stołów też współgrały z kolorami potraw. Zaangażowanie, wspólna praca nad przygotowaniem potraw przyniosły wiele radości i nauczyły uczestników umiejętności pracy w grupie i wspólnej odpowiedzialności. Efekt tej pracy wyglądał bardzo smakowicie! Liderzy każdej grupy przedstawili korzyści jakie płyną dla naszego organizmu z przygotowanych i spożywanych produktów.

Ponadto uczniowie realizują w ten sposób projekt, którego organizatorem jest grupa Winiary pod hasłem „Żyj smacznie i zdrowo”.

(zdjęcie nr 1, 3, 5 na str. 22)

3C - ZAWSZE ZDROWO JE!

Pod takim hasłem dnia 10 marca 2015r. uczniowie klasy 3c przygotowali zdrowe śniadanie, realizując w ten sposób zadanie w ramach programu „Szkoła Promująca Zdrowie”.

W klasie powstało 5 drużyn, z których każda przygotowywała posiłki w wielobarwnych kolorach. Na stołach królowały tosty z żółtym serem i wędliną, naleśniki z owocami, sałatki owocowe i warzywne, szaszłyki z jabłkami i winogronami, koktajl z truskawek i kiwi, a także pełnoziarniste babeczki .

Wszystko odbyło się zgodnie z planem, uczniowie z uśmiechami na twarzy przygotowywali swoje popisowe i ulubione dania. Zachwycili nimi panie nauczycielki, które im towarzyszyły, aby wyłonić zwycięzców klasowych. Zaangażowanie i wspólna praca nauczyły uczestników pracy w grupach, kreatywności i odpowiedzialności.

Efekt tej pracy wyglądał smakowicie! Uczniowie po tym „śniadaniu” zaczęli preferować wspólne spożywanie posiłków w swoich domach. Byli bardzo dumni z tego, co potrafili stworzyć własnymi rękoma. Dowiedzieli się również, co jeść, aby zdrowo się odżywiać. Przekonali się, że prosto i smacznie można samemu przygotować posiłek, a nie kupić w „McDonaldzie”. (zdjęcia str. 22 – wstaw 1, 2, i ostatnie)

"I TY MOŻESZ ZOSTAĆ RATOWNIKIEM"

„Gdyby co dziesiąty mieszkaniec naszej planety potrafił udzielać pierwszej pomocy, rocznie ocaliłoby to milion ludzi.”

W ramach programu Szkoła Promująca Zdrowie dnia 17.04.2015 r. młodzież klas pierwszych gimnazjum wzięła udział w warsztatach dotyczących udzielania pierwszej pomocy: „I Ty możesz zostać ratownikiem”.

Podczas spotkania uczniowie poznali podstawowe działania, jakie należy wykonać, jeżeli znajdą się na miejscu nieszczęśliwego wypadku lub jeśli w ich otoczeniu ktoś będzie potrzebował pomocy. Dowiedzieli się, jak reagować w przypadku, gdy ktoś straci przytomność, zostanie porażony prądem, zakrztusi się oraz jak reagować w czasie krwotoku oraz urazów z niebezpiecznymi narzędziami.

Prowadzący zaprezentował instrukcję resuscytacji krążeniowo- oddechowej. Uczniowie mieli również okazję poćwiczyć na fantomie.

Warsztaty odbyły się w naszej szkole już po raz trzeci. Dzięki nim młodzież uczy się odpowiedzialności za siebie i za innych oraz oswaja się ze świadomością konieczności niesienia pomocy poszkodowanym.

Zajęcia przeprowadzili i wszystkie wątpliwości rozwiali wolontariusze: p. Maciej oraz p. Marcin.

(zdjęcia ze str. 21 , nr 1, 2, 3)

"DOPALACZE - ROSYJSKA RULETKA"

W dniu 6 października 2015r. uczniowie klas drugich i trzecich naszego gimnazjum uczestniczyli w zajęciach profilaktycznych na temat „Dopalacze – rosyjska ruletka”

Spotkania w klasach przeprowadziła pani Ewelina Dąbrowska z Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Busku – Zdroju, która omówiła wpływ dopalaczy na organizm człowieka, opowiedziała jak zachowują się osoby pod wpływem dopalaczy oraz przybliżyła choroby i konsekwencje zdrowotne wynikające z ich zażywania .

Podkreśliła, że dopalacze różnią się od narkotyków, ale mają podobne działanie psychoaktywne.

"FAKTY I MITY O PALENIU"

17 listopada 2015r. uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w zajęciach profilaktycznych "Fakty i mity o paleniu tytoniu". Zajęcia przeprowadziła p. Ewelina Dąbrowska specjalista z PSSE w Busku - Zdroju.

Zajęcia zorganizowane zostały w ramach programu "Znajdź właściwe rozwiązanie".

(zdjęcia ze str. 22 - nr 1 i 2)

ZAJĘCIA NORDIC WALKING

Od września 2014r. w naszym gimnazjum realizowane są działania prozdrowotne w ramach programu "Szkoła Promująca Zdrowie". W ubiegłoroczne ferie grupa dziewcząt pod kierunkiem instruktorki pani Ewy Kwiatkowskiej promowała zasady zdrowego stylu życia na zajęciach fitness. W tym roku zaplanowano inną aktywność związaną z ruchem: zajęcia Nordic Walking.

Jest wiele rozmaitych form rekreacji ruchowej, ciekawych sposobów aktywnego spędzania wolnego czasu, każdy dobry, ale który jest tak naprawdę dla Ciebie ?

Odpowiedzi na to pytanie poszukiwały uczestniczki zajęć Nordic Walking
prowadzonych pod kierunkiem instruktorki Fit - Sportu w Nowym Korczynie pani Ewy.

Choć początkowo wydawało się, że technika marszu z kijkami może być trudna do opanowania, to po kilku minutach zajęć dziewczyny maszerowały z kijkami uaktywniając prawie 90% mięśni całego ciała. Okazało się, że Nordic Walking jest łatwy i szybki do nauczenia na poziomie podstawowym.

Mogą go uprawiać niemal wszyscy, bez względu na wiek i wyjściowy poziom sprawności fizycznej. Jest możliwy do uprawiania wszędzie i przez cały rok.

Dziękujemy Pani Ewie za przeprowadzenie kolejnych ciekawych zajęć!

Koordynatorzy programu "Szkoła Promująca Zdrowie".

(zdjęcie nr 1 i 5 ze str.14)

MISTRZOSTWA SZKOŁY W PIŁCE NOŻNEJ HALOWEJ

Luty w naszym gimnazjum stał pod znakiem piłki nożnej halowej. Rozegrane zostały dwa turnieje o mistrzostwo szkoły – dziewcząt i chłopców. W tym roku po raz pierwszy rywalizacja odbywała się o puchar przechodni dyrektora szkoły. Chęć udziału w rozgrywkach wyrazili uczniowie wszystkich klas.

Najpierw 10 lutego do walki przystąpili panowie. Drużyny podzielono na dwie grupy z których po dwa najlepsze zespoły wywalczyły awans do półfinałów. W turnieju chłopców obyło się bez niespodzianek. Zwyciężyła klasa IIIb która w finale pokonała IIIa 10 : 5.

Zaskoczeniem była natomiast rywalizacja o III miejsce. Zmierzyły się tutaj reprezentacje klas pierwszych – Ia i Ic. Ostatecznie lepsza okazała okazała się klasa Ic wygrywając 7:2.

Najlepszym strzelcem turnieju został Kamil Buczak z IIIb zdobywca 20 bramek. Klasyfikacja końcowa:

1. IIIb
2. IIIa
3. Ic

4. Ia
5. IIb
6. Ib
7. IIa

O wiele więcej emocji towarzyszyło rozegranemu 24 lutego turniejowi dziewcząt. Rozgrywki odbywały się według takich samych zasad jak turniej chłopców. Największą sensacją okazała się reprezentacja klasy IIb w która w finale pokonała po dogrywce faworyzowaną IIIb 3:2. W meczu o III miejsce klasa IIIa pokonała Ic 4:1.

Najskuteczniejszą zawodniczką turnieju została Agnieszka Kowalczyk z IIIb która zdobyła 24 bramki.

Klasyfikacja końcowa:

1. IIb
2. IIIb
3. IIIa

4. Ic
5. Ib
6. Ia
7. IIa

(zdjęcia ze strony 14 , nr zdjęcia 1, 3, 5, 7)

MAMY II MIEJSCE W ELIMINACJACH POWIATOWYCH OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU WIEDZY POŻARNICZEJ

W piątek 1 kwietnia 2016 roku w Busku-Zdroju odbyły się eliminacje powiatowe 39. Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. W rywalizacji wzięło udział 60 uczniów ze szkół powiatu buskiego podzielonych na trzy kategorie: szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

Samorządowe Gimnazjum im. Św. Kingi reprezentowały: Julia Piotrowska z klasy Ia, Patrycja Cerazy i Weronika Czyż z klasy IIIb.

Po emocjonującej rywalizacji i przeprowadzonej dogrywce uczennica naszego gimnazjum Julia Piotrowska zajęła bardzo dobre II miejsce!

Liczymy, że w przyszłym roku Julka zwycięży w eliminacjach powiatowych i będzie reprezentować nasz powiat w finale wojewódzkim.

Zdobywcy pierwszych miejsc w poszczególnych kategoriach uzyskali kwalifikacje do eliminacji wojewódzkich Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej.

Należy dodać, że III miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych zajął absolwent naszego gimnazjum Patryk Kędzierski obecnie uczeń Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Stopnicy.

(Zdjęcia ze str. 13, nr 2 i 3)

OTWARTY TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO O PUCHAR STAROSTY BUSKIEGO

W dniu 3 kwietnia 2016 roku w hali Powiatowego Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego odbył się kolejny już Otwarty Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Starosty Buskiego.

Do zawodów zgłosiło się 77 osób, a rywalizacja przebiegała z podziałem ze względu na płeć w pięciu kategoriach: uczniowie szkół podstawowych, szkół gimnazjalnych, szkół ponadgimnazjalnych, „open” i niepełnosprawni.

W kategorii szkół gimnazjalnych dziewcząt I miejsce zajęła uczennica klasy 3a naszego gimnazjum Anna Kucharska.

Gratulujemy!

(zdjęcie ze strony nr 13)

Trzymaj Formę

Pod takim hasłem - w dniu 21 marca 2016 roku - uczniowie Samorządowego Gimnazjum im. Św. Kingi w Nowym Korczynie kolejny raz przystąpili do konkurencji sportowych, których celem było propagowanie aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety.

Po emocjonującym przeglądzie piosenki europejskiej wreszcie przyszedł czas na z napięciem wyczekiwane konkurencje sportowe. Najwięcej do udowodnienia miała klasa 3a, która od dwóch lat zajmowała pierwsze miejsce w turnieju.

Jako pierwsze stanęły do rywalizacji dziewczyny, które są bezkonkurencyjne w kręceniu hula-hop. W tej konkurencji najlepsze były: Aleksandra Satora z 3a, Julia Gadawska z 3b, Maria Półtorak z 2a i Karolina Czekaj z 2b.

Po dziewczynach do rywalizacji przystąpili chłopcy, którzy musieli wykazać się siłą i wytrzymałością czyli wykonać jak najwięcej pompek. Okazało się, że Dominik Parlak z 2b był bezkonkurencyjny - choć niewiele mniej pompek wykonał Krystian Brzeziński z 2a i Patryk Piasecki z 3b. Po dwóch konkurencjach pierwsze miejsce zajmowała klasa 2b, tuż za nimi była 2a i 3b.

W kolejnym zadaniu reprezentanci klas musieli wykazać się siłą i wytrzymałością rąk. Konkurencja polegała na trzymaniu przed sobą ciężarka. W tym zadaniu zwyciężyła klasa 2b przed 3b i 3a.

Decydującą rywalizacją okazało się ciągnięcie liny i wyścig wiązany. W tych zmaganiach można było zdobyć najwięcej punktów. Jako pierwsze naprzeciw siebie stanęły drużyny z 1a i 1b, potem 2a i 2b oraz 3a i 3b.

W przeciąganiu liny na poziomie klas najlepsi byli: 3a, 2b i 1c. Po tych konkurencjach na prowadzeniu była klasa 2b, drugie miejsce zajmowała klasa 3a, trzecie 3b, na czwartym miejscu - ze stratą 1 pkt była klasa 2a.

Wszystko miało się rozstrzygnąć w ostatniej konkurencji, czyli wyścigu wiązanym par mieszanych. Rywalizację na poziomie klas wygrały: 1c, 2a i 3a.W finale drużyna z 2a w składzie: Dawid Przeniosło, Agata Kręt, Maria Półtorak, Piotr Zasucha, Daria Suchy i Piotr Kuzon pokonała pozostałe drużyny i tym samym zapewniła klasie trzecie miejsce w turnieju.

Turniej wygrała klasa 2b - pokonując o 0,5 pkt klasę 3a! Na trzecim miejscu turniej zakończyła klasa 2a. Kolejne miejsca zajęły: 1c, 3b, 1a i 1b. Za udział w turnieju wszystkie klasy otrzymały od pani dyrektor Certyfikaty - klasa promująca zdrowy tryb życia.Wszystkim uczniom dziękujemy za udział w poszczególnych konkurencjach, a zwycięzcom gratulujemy!!!

(zdjęcia ze str. 13, nr zdjęć 1, 2, 3, 4, 6, 7, 11)

"ŻYJ SMACZNIE I ZDROWO"

W dniach 25-27 kwietnia 2016 roku w Gimnazjum im. Św. Kingi w Nowym Korczynie została przeprowadzona akcja promocji zdrowego odżywiania zgodnie z procedurami programu edukacyjnego „Żyj smacznie i zdrowo”.

Dnia 25 kwietnia 2016 roku we wszystkich klasach (7 oddziałów- 130 uczniów) zostały przeprowadzone lekcje wg scenariuszy „Żyj smacznie i zdrowo”. Klasy 1a,1b i 1c realizowały temat „Jedzenie na urodę i myślenie”, a klasy 2a, 2b, 3a i 3b „ Smacznie i zdrowo-gotuj z pełną głową”.

Uczniowie obejrzeli filmy edukacyjne, analizowali dostępne plansze i wzięli udział w ankiecie nt. zdrowego żywienia. Wynika z niej, że 81% naszych uczniów spożywa śniadanie przed wyjściem z domu, 87,5% pije zalecane ilości wody, 60% uprawia sport, 12,5% ma nadwagę lub cierpi na otyłość, 31% spożywa zalecane ilości warzyw i owoców, 87,5% podjada między posiłkami, 80% spożywa 5 posiłków dziennie, 30 % spożywa ryby zgodnie z zaleceniami.

Wobec powyższych danych okazuje się, że nasi uczniowie spożywają za mało warzyw i owoców oraz ryb, a bardzo lubią podjadać między posiłkami. Dlatego też uczniowie klasy 2a pod opieką wychowawcy zorganizowali dzień ze zdrowymi przekąskami.

Dnia 27 kwietnia 2016 roku grupa uczniów – liderów zdrowego odżywiania - przygotowała zdrowe przekąski dla młodszych kolegów ze szkoły podstawowej, dla koleżanek i kolegów z gimnazjum oraz pracowników szkoły. W tym dniu w klasie 2a szkoły podstawowej została przeprowadzona pogadanka na temat zdrowego odżywiania, a po niej uczniowie obejrzeli film edukacyjny nt. porcji żywieniowych (scenariusz I).

Następnie ich starsi koledzy i koleżanki z gimnazjum zaprezentowali wykonane przez siebie potrawy – koreczki owocowe, warzywne, mini kanapeczki z pastami- jajeczną, drobiową z pomidorami, rybna oraz babeczki z jogurtem, musli i świeżymi owocami oraz z zieloną sałatą i serem feta. Zdrowe przekąski zrobiły furorę wśród najmłodszych.

Nie mniejszym powodzeniem cieszyły się wśród rówieśników z gimnazjum.

Wszystko zniknęło w mig, a to świadczy tylko o tym, że nie ma posiłków czy produktów, które dzieci nie lubią – czy to sałata, papryka, pomidor czy ryba.

Wszystko zależy od sposobu podania. Atrakcyjności całemu zdarzeniu nadały piękne stroje młodych kucharzy.

Wszyscy z niecierpliwością czekają na następną edycję programu edukacyjnego „Żyj smacznie i zdrowo”, aby zaprosić najmłodszych do wspólnego przygotowywania zdrowych posiłków.

Koordynator programu "Żyj smacznie i zdrowo" - B. Witkoś
(zdjęcia ze strony 12 , nr zdjęć 1, 4, 5, 7, 8, 12)

WARSZTATY PROFILAKTYCZNE "FAŁSZYWA WOLNOŚĆ"

26 kwietnia 2016r. uczniowie wszystkich klas gimnazjum wzięli udział w warsztatach profilaktycznych "Fałszywa wolność" przeprowadzonych przez trenera z Akademii Pozytywnej Profilaktyki w Krakowie Pana Marka Wąsika.

Miała być pozytywna profilaktyka i była. Warsztaty przebiegały w duchu znanej maksymy Hipokratesa, że "Lepiej zapobiegać niż leczyć..." Zajęcia prowadzone były w ciekawy i aktywizujący sposób. Niosły ze sobą pozytywne przesłanie.

Entuzjazm i zaangażowanie prowadzącego udzielało się uczestnikom, którzy aktywnie uczestniczyli w proponowanych ćwiczeniach. Zajęcia rozpoczynały się od rozpoznawania emocji, później przechodzono do zagrożeń na które napotyka młody człowiek.

Uczniowie przeliczali kwotę, jaką musi wydać w ciągu miesiąca, roku i trzech lat osoba paląca papierosy. Zastanawiali się nad tym, co mogliby sami zrobić z taką sumą zaoszczędzonych pieniędzy.

Ale najlepszym ćwiczeniem było to, w którym uczniowie zakładali alkogogle. Każdy uczestnik spotkania mógł sprawdzić swoją sprawność i zręczność przed ich założeniem i po.

Wszyscy uczestnicy wychodzili z zajęć zadowoleni, część osób po warsztatach nadal zostawała w sali, żeby porozmawiać, o coś zapytać czy sprawdzić działanie alkogogli. Z relacji uczniów wiadomo, że udział w tych warsztatach to dobrze spędzony czas.

(zdjęcia nr 3, 4, 6, 7 ze strony 12)

JESTEŚMY SZKOŁĄ, KTÓRA TRZYMA FORMĘ!

7 czerwca 2016r. w Świętokrzyskim Centrum Onkologii odbyła się konferencja z okazji Jubileuszu X-lecia Programu Edukacyjnego: „Trzymaj Formę".

Podczas tej konferencji Świętokrzyski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Elżbieta Socha - Stolarska wręczyła certyfikaty oraz puchary nadając tytuł: "Szkoła, która Trzyma Formę" 50 aktywnym placówkom szkolnym uczestniczącym we wszystkich edycjach programu.

Wśród wyróżnionych szkół znalazło się również nasze gimnazjum! Certyfikat i pamiątkowy puchar za działania profilaktyczno - edukacyjne zwiększające świadomość uczestników programu w zakresie zdrowego stylu życia trafił w ręce szkolnych koordynatorów programu: A. Zapiórkowskiej i M. Kaszuby.

(zdjęcie ze str, 11 nr 3 )

KONKURS POETYCKI "W ZDROWYM CIELE - ZDROWY DUCH"

W ramach promowania zdrowego stylu życia w naszym gimnazjum biblioteka szkolna zorganizowała konkurs poetycki na napisanie wiersza o zdrowiu.

Jego celem było:
- wzmacnianie postaw prozdrowotnych;
- doskonalenie umiejętności językowych;
- rozwijanie uzdolnień literackich młodzieży;
- poszukiwanie nowych talentów.
Konkurs przebiegał pod hasłem „W zdrowym ciele zdrowy duch”w ramach programu „Szkoła Promująca Zdrowie". Członkami jury były panie: Małgorzata Wilewska, Jolanta Kulik, Małgorzata Wach oraz Barbara Bonar.

W pisarskich zmaganiach wzięło udział wiele utalentowanych osób ze wszystkich klas gimnazjum, a najlepsze prace zostały nagrodzone dyplomami, gadżetami ekologicznymi oraz ocenami z języka polskiego. Ponadto wszyscy uczestnicy otrzymali punkty dodatnie z zachowania.

Zwyciężyła Maria Półtorak z klasy IIIa;

II miejsce ex aequo zajęły: Daria Stefko kl. 2 b oraz Katarzyna Pater kl. 3 b;

III miejsce ex aequo zajęły: Oliwia Olszewska kl. 1 a oraz Daria Suchy kl. 3 a.

Wyróżnienia otrzymali:
Patrycja Gaweł kl. 2 c
Hubert Bania kl. 3 b
Julia Szafraniec kl. 3 b
Michał Gaj kl. 3 a
Filip Pienias kl. 3 a
Żak Natalia kl. 2 b
Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy!

Poniżej przedstawiamy dzieła młodych twórców charakteryzujące się ciekawą treścią, poprawną formą i wiedzą autorów dotyczącą profilaktyki zdrowia.

Organizatorem konkursu była bibliotekarka pani Małgorzata Wilewska.

Zdrowe życie

Jeśli chciałbyś zdrowo żyć,
Dużo wody musisz pić.
Pięć posiłków dziennie jedz,
I problemom powiedz precz!

Każdy chłopak i dziewczyna,
O tym dziś nie zapomina,
Aby w ruchu ciągle być,
I przed słońcem ciało kryć.

Dużo warzyw i owoców,
Osiem godzin sypiaj w nocy,
Spędzaj czas swój na rowerze,
Rolkach, wrotkach i spacerze.

Witamina A i C,
Też o zdrowiu wiele wie.
Arbuz, kiwi i papryka,
Są zachętą do ryzyka.

Niech więc każdy mnie posłucha,
Aby mieć zdrowego ducha,
Zdrowe ciało no i kości,
Mnóstwo z życia przyjemności!

Maria Półtorak kl. 3 a

Zdrowym być


Zobaczyłam dzisiaj Zochę
O! Przytyło jej się trochę!
Wtem coś przyszło mi do głowy,
Że ułożę wierszyk owy.

Nie objadaj się słodyczami,
By nie walczyć z kaloriami,
Nadwaga niszczy zdrowie,
Każdy ci to powie.

Odżywiaj się ekologicznie,
A będziesz wyglądać ślicznie,
A do tego różne ćwiczenia,
Dla zdrowia uzupełnienia.

Zdrowiu służy jeszcze,
Świeże i czyste powietrze.
Zamiast więc siedzieć przed komputerem,
Zjedz coś lekkiego i pojeździj rowerem.

Daria Stefko kl. 2 b

Każdego dnia

Kiedy wcześnie wstaję rano,
To od razu wołam – Mamo!
Prędko szykuj mi śniadanie,
Bo dziś czeka mnie wyzwanie!
Pierwszy posiłek to ważna sprawa,
Gdy zjesz owoce, cera jest jaskrawa.
Zła ocena nie sprawi przykrości,
Temu, kto ma mocne kości.
Strój na „wuef” też się przyda,
kto go nie ma, od razu się wyda.
Pani ocenia zaangażowanie,
Kto jest leniwy - zaraz dostaje „lanie”,
Przysiady, skłony, w dal skakanie,
A zaraz po tym brzuszki i liny przeciąganie.
Taki delikwent zaczyna już ćwiczyć,
Żeby znów pani nie rozindyczyć.
Morał z tego taki –
Mało smutków, mało złości,
Za to dużo aktywności,
Jabłka, gruszki i banany –
; Jesteś już niepokonany!

Katarzyna Pater kl. 3 b

"TRZYMAJ FORMĘ" - TURNIEJ KLAS

"Trzymaj Formę" - pod takim hasłem - w dniu 20 marca 2017 roku - uczniowie Samorządowego Gimnazjum im. Św. Kingi w Nowym Korczynie kolejny raz przystąpili do konkurencji sportowych, których celem było propagowanie aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety.

Jako pierwsi do rywalizacji przystąpili chłopcy, którzy musieli wykazać się siłą i wytrzymałością czyli wykonać jak najwięcej pompek. Okazało się, że w tej konkurencji najlepszy jest Dominik Parlak z 3b - choć niewiele mniej pompek wykonał Krystian Brzeziński z 3a i Franek Stefański z 2a.

W następnej konkurencji do rywalizacji przystąpiły reprezentantki klas, które są specjalistkami w kręceniu hula-hop. Wszystkie dziewczyny biorące udział w tej konkurencji wykazały się sprawnością i przez dłuższy czas nie dało się rozstrzygnąć rywalizacji. Dopiero dodatkowe utrudnienia: spacer po sali i wykonywanie poleceń prowadzącego - pozwoliły wyłonić zwycięzców. W tej konkurencji najlepsze były: Maria Półtorak z 3a i Daria Stefko z 2b. Trzecie miejsce zajęła Karolina Czekaj z 3b. W kolejnym zadaniu reprezentanci klas musieli wykazać się siłą i wytrzymałością rąk. Konkurencja polegała na trzymaniu przed sobą ciężarka. W tym zadaniu zwyciężyła klasa 3b. Po trzech konkurencjach pierwsze miejsce zajmowała klasa 3b, trzy punkty mniej miała klasa 3a.

W tej rywalizacji najlepsi byli: Julia Szafraniec z 3b, Martyna Stempień z 1b, Krystian Brzeziński z 3a i Kamil Skowron z 3b.

Nowością w tegorocznych zmaganiach klas były skoki na skakance. Czterech reprezentantów każdej klasy miało za zadanie wykonać równocześnie jak najwięcej skoków.

Ostatecznie rywalizację skoków wygrała klasa 3a, drugie miejsce zajęła 2b, a trzecie przypadło trzem klasom: 3b, 2a i 1b. Po tej konkurencji wyniki przedstawiały się następująco: I miejsce zajmowała 3b (z 30 pkt.), II miejsce zajmowała 3a (mając na koncie 29 pkt.), III miejsce klasa 2b ( 22 pkt).

Ostatnią konkurencją było przeciąganie liny. Emocjonującą rywalizację na poziomie klas wygrały klasy: 1a, 2c i 3b.

Po tej konkurencji klasyfikacja nie uległa zmianie. Ostateczne wyniki turnieju przedstawiają się następująco:

I miejsce - 3b
II miejsce - 3a
III miejsce - 2b
IV miejsce - 2a i 1b
V miejsce - 2c
VI miejsce - 1a
Za aktywny udział w turnieju wszystkie klasy otrzymały certyfikaty "Klasa Promująca Zdrowy Tryb Życia".

( zdjęcia ze str. 5, Nr zdjęć 2, 3, 6, 8, 9, 10)

ŻYJ SMACZNIE I ZDROWO!

11 maja 2017 roku po raz kolejny uczestniczyliśmy w największym programie edukacyjnym o tematyce zdrowego żywienia organizowanym przez firmę Winiary „Żyj smacznie i zdrowo”.

W tym celu uczniowie klasy 3a gimnazjum ”seniorzy” zaprosili uczniów z klasy 3a z Publicznej Szkoły Podstawowej w Nowym Korczynie „juniorów” do wspólnego przygotowywania zdrowych potraw.

Podczas pracy toczyły się rozmowy i dyskusje na temat ulubionych potraw i o zaletach zdrowego odżywiania- odpowiedniej ilości owoców, warzyw, wody itp.

Podczas przygotowywania posiłków nawiązaliśmy do żywienia dzieci w krajach tzw. Globalnego Południa, skąd pochodzi wiele produktów wykorzystywanych do przygotowania tych smacznych i zdrowych potraw tj. banany, pomarańcze czy kiwi.

Wśród specjałów znalazły się koreczki owocowe i warzywne, kanapki z ciemnego pieczywa z pastą serową, rybną oraz szynką i sałatą, tosty z chleba wieloziarnistego

Prawdziwą furorę zrobiła jednak sałatka owocowa z sokiem cytrynowym serwowana w pucharkach z wafli. Wszystko udekorowane i odpowiednio podane wyglądało i smakowało wyśmienicie.

Końcowym efektem wspólnego przedsięwzięcia był poczęstunek koleżanek i kolegów oraz pracowników szkół : gimnazjum i szkoły podstawowej.

Po degustacji talerze świeciły pustkami, a to oznacza, że wszyscy lubimy zdrowo i smacznie się odżywiać.

Tak trzymać!

(zdjęcia ze str.3, Nr 5, 7, 8)

ŚWIĘTOKRZYSKIE DNI PROFILAKTYKI

Przez cały maj w naszym województwie trwają Świętokrzyskie Dni Profilaktyki. Hasłem przewodnim tegorocznych dni jest „Rodzina – Twój bezpieczny świat”. W tym czasie w wielu instytucjach udzielających pomocy organizowane są porady, konsultacje i warsztaty.

12 maja 2017 roku w ramach trwających Dni Profilaktyki odbyło się w naszej szkole spotkanie dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu, portali społecznościowych, telefonów komórkowych oraz sięgania po dopalacze. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Komendy Powiatowej Policji w Busku-Zdroju oraz Komisariatu Policji w Solcu - Zdroju.

Pani Ewelina Dąbrowska z Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej omówiła wpływ dopalaczy na organizm i funkcjonowanie człowieka. Zwróciła uwagę słuchaczy na fakt, że nigdy nie wiemy, co one zawierają i czym dla nas skończy się ich zażywanie.

Przedstawiciele policji omówili kwestię odpowiedzialności karnej za treści zamieszczane w Internecie. Przestrzegali uczniów przed tym, że w sieci nie są anonimowi, a zamieszczane przez nich informacje cały czas tam pozostają. Pan Marcin Radota z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej podkreślił, że w razie jakichkolwiek problemów uczniowie powinni zwrócić się o pomoc do rodziców, nauczycieli lub przyjaciół. Podał też adres strony internetowej oraz numer młodzieżowego telefonu zaufania.

Chcielibyśmy, aby poruszane podczas tego spotkania zagadnienia, na długo pozostały w pamięci wszystkich jego uczestników.

Uczestnicy spotkania zostali zapoznani z wynikami ewaluacji działań w ramach podsumowania programu „Szkoła Promująca Zdrowie”.

(zdjęcia str. 1, 6 str. 3)

WARSZTATY PROFILAKTYCZNE "MOCARZ I SPÓŁKA"

17 maja 2017r. uczniowie gimnazjum uczestniczyli w warsztatach profilaktycznych "Mocarz i spółka".

Zdjęcie nr 2, 5, 6, 7 str. 2)

KONKURS PLASTYCZNY "PIRAMIDA ŻYWIENIA"

Szkolny konkurs plastyczny "Piramida Żywienia" został rozstrzygnięty. Konkurs zorganizowany został w ramach programu "Szkoła Promująca Zdrowie".

Każda klasa zobowiązana była do wykonania pracy i dostarczenia jej do szkolnego organizatora konkursu. Komisja oceniała: zgodność pracy z tematyką, estetykę wykonania pracy, dostosowanie techniki do tematu pracy. pomysłowość, dbałość o szczegóły, wkład pracy i dobór kolorów.

I miejsce zajęła praca kl. 3b.
II miejsce praca kl. 3a
III miejsce praca kl. 2a

(zdjęcia str. 2 nr zdjęć 1, 2, 3, 4, 5)
Projekt Szkoła Sukcesu
Kalendarz
<< Wrzesień 2022 >>
Po Wt śr Cz Pi So Ni
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Certyfikat
Europejska Szkoła
Projekt Szkoła Marzeń
Projekt
Nowoczesne Gimnazjum
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło